STIRI

SPORT

România, eliminată din drumul spre EURO 2020. Joc dezamăgitor al tricolorilor și un arbitru care a refuzat să consulte VAR-ul

08/10/2020 - 22:00

Naţionala de fotbal a României a ratat calificarea la EURO 2020, după ce a fost învinsă de echipa Islandei cu scorul de 2-1 (2-0), joi seara în semifinalele barajului pentru EURO 2020, pe Stadionul Laugardalsvollur din Reykjavik.

Tricolorii au făcut o primă repriză slabă, au jucat mai bine după pauză, dar insuficient pentru a întoarce rezultatul şi a ratat şansa de a evolua la EURO 2020 pe teren propriu, la Bucureşti, unde vor avea loc patru meciuri ale turneului final de anul viitor.

Gylfi Sigurdsson (16, 34) au marcat ambele goluri ale nordicilor, în timp ce pentru tricolori a înscris Alexandru Maxim (63 - penalty), anunță Digi24.

Sursa: DIGI24

#Naționala României #Euro2020 #România #Alexandru Maxim #Islanda #Reykjavik #baraj #eliminare